سومين جشنواره دانشجويي فرهنگ استان ها همزمان با جشن های هفتادسالگی دانشگاه تهران  در كوي دانشگاه تهران برگزار مي شود.

 

از 14 تا 20 ارديبهشت اجرا مي شود

20 نمايش در كوي دانشگاه تهران

   

16 ارديبهشت برگزار مي شود

جشن وحدت در كوي دانشگاه تهران

 

  
از 13 تا 20 ارديبهشت برگزار مي شود

50 كنسرت موسيقي مناطق ايران در كوي دانشگاه

 

 

در کوي دانشگاه تهران برگزار مي شود

سومين جشنواره دانشجويي فرهنگ استان ها

در هفتادمين سال تاسيس دانشگاه تهران ، سومين جشنواره دانشجويي فرهنگ استان ها از 13 تا 20 ارديبهشت در کوي دانشگاه تهران برگزار مي شود.

به گزارش خبرگزاري مهر اين جشنواره با هدف آشنايي بيشتر مردم ايران به ويژه جوانان ودانشجويان با فرهنگ هاي مختلف و متنوع ايران زمين برگزار مي شود.
 
سيصد برنامه جنبي از قبيل نشست هاي فرهنگي ، اجتماعي ، هنري و.. اجراي برنامه هاي موسيقي سنتي و محلي ، تئاتر ، حرکات موزون مناطق مختلف ايران نيز درحاشيه اين همايش برگزار مي شود.
در يک نمايشگاه اين جشنواره محصولات فرهنگي و هنري استانهااز قبيل صنايع دستي، هنرهاي تزييني ، لباس هاي محلي و نيز سوغات استان عرضه مي شود.قسمت دوم نمايشگاه شامل سياه چادرها ، آلاچيق ها و کارگاههاي صنايع دستي استان هاست. بازديد از نمايشگاه براي عموم آزاد است.

 

 

13ارديبهشت درکوي دانشگاه

يادواره "ايرج بسطامي" برگزار مي شود

همزمان با برگزاري سومين جشنواره دانشجويي فرهنگ استان ها ، مراسم يادواره هنرمند فقيد "ايرج بسطامي" در کوي دانشگاه تهران برگزار مي شود.

به گزارش خبرگزاري "مهر" به نقل از ستاد خبري سومين جشنواره دانشجويي فرهنگ استان ها ، اين مراسم با حضور خانواده مرحوم بسطامي و جمعي از موسيقيدانان و علاقه مندان به اين هنرمند فقيد ، ساعت 16روز 13ارديبهشت ماه درتالار انديشه کوي دانشگاه برگزار مي شود.
دراين مراسم گروهي از نوازندگان با اجراي آثاري که قبلا توسط بسطامي اجرا شده است ، ياد اورا گرامي خواهند داشت .

2004/05/01 20:10 +0430

سومين جشنواره " هفته فرهنگ استان ها " توسط معاونت فرهنگي دانشجويي دانشگاه تهران همزمان با آغاز هفته وحدت، از 13 تا 20 ارديبهشت در كوي دانشگاه تهران برگزار مي شود.

رضا فريد زاده، مدير اجرايي اين جشنواره در گفت و گو با خبرگزاري فارس گفت: آشنايي دانشجويان و به خصوص جوانان با فرهنگ ملي و نحوه تعامل خرده فرهنگ ها در كشور با فرهنگ مادر و ملي از مهمترين اهداف برگزاري اين جشنواره است.
وي درباره نحوه برگزاري اين همايش اظهار داشت: جشنواره هفته فرهنگ استان ها با شركت چهار هزار نفر از ساكنين كوي دانشگاه در دو بخش نمايشگاهي و جنبي بر پا مي شود.
فري
د
زاده ادامه داد: بخش نمايشگاهي شامل به نمايش گذاشتن زندگي عشاير ، صنايع دستي و محصولات استانهاي كشور در سياه چادر و آلاچيق به همراه چندين نشست عملي و فرهنگي با حضور اساتيد است.
وي افزود: بخش جنبي نيز شامل موسيقي محلي، سنتي، تئاتر و فيلم هاي عشايري و مستند از زندگي عشايري و بومي هر استان است .
مدير اجرايي اين جشنواره به همكاري سازمان ميراث فرهنگي كشور در برگزاري جشنواره استان ها اشاره كرد و تصريح كرد: سازمان فرهنگي، هنري شهرداري تهران، جهاد دانشگاهي و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي سراسر كشور از ديگر ارگان هاي فعال در اين جشنواره هستند.
وي افزود: همچنين كتابخانه ملي در حدود صد و پنجاه سند ملي در اختيار ما قرار داده است
.

2004/05/01 20:10 +0430

كنفرانس مطبوعاتي سومين جشنواره فرهنگ استان ها برگزار شد

كنفرانس مطبوعاتي معاون دانشجويي فرهنگي دانشگاه تهران با موضوع جشنواره فرهنگ استانها روز دوشنبه هفتم ارديبهشت با حضور خبرنگاران رسانه ها در دانشگاه تهران برگزار شد.

در اين جلسه دكتر محمد حسين اميد، معاون دانشجويي فرهنگي دانشگاه تهران به تشريح جزئيات سومين جشنواره فرهنگ استانها پرداخت و گفت: اين جشنواره ويژگي هاي منحصر به فردي دارد كه هزينه پايين و گستردگي و كيفيت بالا را مي توان از آن جمله بر شمرد».

وي افزود:« حدود چهارهزار دانشجو در تلاشي شبانه روزي به مدت حداقل شش ماه، مقدمات برگزاري اين جشنواره را فراهم كرده اند كه در هيچ جايي نمي توان نمونه آن را پيدا نمود زيرا چنين پتانسيلي فقط در مجموعه اي چون دانشگاه تهران با 30 هزار دانشجو وجود دارد».

دكتر اميد با اشاره به بافت فرهنگي برگزار كنندگان، خاطر نشان كرد:«رويداد مهم اين است كه چهار هزار نفر از فرهنگ هاي مختلف و با بينش هاي سياسي، فرهنگي و اجتماعي متفاوت چنين حركت منسجم فرهنگي را ايجاد مي كنند و اين در نوع خود بي سابقه است».

معاون دانشجويي فرهنگي دانشگاه افزود:«دانشجويان28 استان كشور، به مدت يك هفته آداب و رسوم، فر هنگ و علائق خود را به نمايش مي گذارند، در واقع هموطن عشاير ما به مدت يك هفته در بطن فرهنگي ترين مجموعه كشور زندگي مي كنند و مرد م مي توانند اين زندگي را از نزديك و به صورت زنده ببينند».

دكتر اميد به برنامه هاي جنبي جشنواره اشاره كرد و گفت:« بالغ بر240 عنوان برنامة مختلف فرهنگي، هنري و .. در حاشيه جشنواره برگزار مي شود كه شامل نشست هاي فرهنگي، علمي، هنري، موسيقي محلي و سنتي، نمايش، حركات موزون و. است».

وي در بخش ديگري از سخنان خود به حاميان جشنواره اشاره كرد و گفت:« در اين جشنواره وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، سازمان ميراث فرهنگي، سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران حاميان اصلي مادي ومعنوي جشنواره هستند كه خالصانه قدم همت برداشته اند و دانشگاه تهران را دراين حركت عظيم دانشجويي همراهي كرده اند».

مهندس ناصر مطيعي، مدير كل امور خوابگاه هاي دانشگاه تهران نيز دراين كنفرانس خبري گفت:

«ما در پايان جشنواره هاي اول و دوم، ارزيابي هايي از سخنان مسؤولان، نمايندگان مردم در مجلس، شخصيت هاي فرهنگي، هنري، استادان دانشگاه و بازديد كنندگان ديگر به عمل آورديم و به اين نتيجه رسيديم كه همه آنها به نحوي نگاه مثبتي نسبت به اين كار دارند و همين باعث شد ما با تصميم جدي تر كار را ادامه دهيم».

سومين جشنواره دانشجويي فرهنگ استانها از 13 تا 20 ارديبهشت ماه در كوي دانشگاه تهران برگزار مي شود كه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي از ديگر مشاركت كنندگان در برگزاري آن هستند.

ستاد خبري جشنواره 6/2/1383 یکشنبه

 

 

جشنواره فرهنگ استانها                                              

استاد شير محمد اسپندار                                                             

 

استاد شير محمد اسپندار، نوازنده سرشناس نل ( ني) و دونلي kooy

 

استاد شير محمد اسپندار، نوازنده سرشناس دونلي چهره بي مثال جهاني در سال هزار و سيصد و ده شمسي در شهر بمپور بلوچستان ديده به جهان گشود. نواختن ساز دونلي را از ده سالگي آغاز كرد. او در جواني به پاكستان رفت و مدت پانزده سال در آنجا زندگي كرد و در همان جا چگونگي نواختن دونلي را نزد جمل شاه فرا گرفت. شير محمد اسپندار پس از بازگشت در سال سي و هفت به زادگاهش به زندگي روزمره خويش ادامه داده و هم اكنون در شهر بمپوربلوچستان به كار كشاورزي مشغول است وي به بيش از 30 کشور خارجي سفر کرده است. شير محمد اسپندار در فستيوال هاي بسياري شركت كرده و توانسته با اجراهاي بسيار قوي و زيباي سازش را به جهانيان بشناساند. او بزرگترين نوازنده دونلي درايران و جهان است. اجراهاي مختلف در جشنواره ها و فستيوال هاي بزرگ ملي و جهاني توانست او را در زمره ي نوازندگان ماندگار تاريخ قرار دهد و در يک کلام به اسطوره اي غير قابل تکرار مبدل سازد

 

دونلي چه تاثيري بر شما ميگذارد؟

نزديك شصت سال است كه دونلي مينوازم و علاقه زيادي به اين ساز دارم. وقتي نيم ساعت به تنهايي بنوازم، با نواي ساز خودم بيهوش ميشوم.

بعد از شما چه كساني هستند كه نواختن اين ساز را ادامه دهند؟

فقط به مردم بستگي دارد. هيچ كاري نشد ندارد، بايد سعي كنند دونلي ياد بگيرند.

 

همراه با رقص‌های محلی سيستان

 

كوچ عشاير به كوي دانشگاه تهران

 به گزارش ستاد خبري سومين جشنواره‌ي دانشجويي فرهنگ استان‌ها ،كوي دانشگاه تهران با همكاري سازمان امور عشاير ، زندگي عشاير وكوچ نشينان را در اين جشنواره به نمايش مي‌گذارند.

در سومين جشنواره فرهنگ استانها كه از 13تا20 ارديبهشت در كوي دانشگاه تهران برگزار خواهد شد ، عشاير و كوچ نشينان مناطق مختلف ايران برشي از زندگي و آداب و رسوم خود را با بر پايي سياه‌چادرها و آلاچيق ها در معرض بازديد عموم قرار خواهند داد.

اين جشنواره كه به  ايران كوچك در دل تهران بزرگ لقب يافته است به همت دانشجويان كوي دانشگاه تهران برگزار مي‌شود و بازديد عموم از اين جشنواره آزاد است.

ستاد خبری جشنواره دانشجويي فرهنگ استانها:

اين جشنواره كه با همکاری دانشگاه تهران ،سازمان فرهنگی ، هنری شهرداری تهران و سازمان ميراث فرهنگی کشور  از 13 تا 20 ارديبهشت ماه در كوي دانشگاه تهران به صورت جشنواره در جشنواره برگزار خواهد شد شامل برنامه هاي بسيار گسترده و متنوعي است كه با نگاه به فرهنگ وهنر ايراني با توجه به مرزهاي استاني تمركز دارد.

«مرتضي رضايي زاده»، معاون فرهنگي كوي دانشگاه تهران و دبير جشنواره در گفت وگوي كوتاهي با ستاد خبری جشنواره، ضمن اعلام خبر فوق افزود: «هدف از برگزاري اين جشنواره، تلاش براي ارايه فرهنگ، هنر، آداب و رسوم و سنت هاي مناطق و استان هاي مختلف كشور است و سه هزار دانشجو در تدارك برگزاري آن هستند.» 

   براساس اين گزارش از برنامه هاي مهم اين جشنواره مي توان به نمايشگاه بزرگ فرهنگ استان ها با ارائه سوغات، جشنواره موسيقي استان ها، جشنواره تئاتر و نمايش هاي آييني، جشنواره فيلم زندگي عشايري، جشنواره خانه هاي عشايري، نشست هاي تخصصي علمي و فرهنگي و برگزاري سلسله تورهاي ديد و بازديد استان ها اشاره كرد.

شايان ذكر است در سال هاي 80 و 82 نيز اين جشنواره در كوي دانشگاه تهران برگزار شده بود و بازديد عموم از اين جشنواره آزاد می باشد.